28 maja w Naprawie odbył się XXVIII Rejonowy Przegląd Orkiestr Dętych ”Echo”. Wzięło w nim udział siedem orkiestr z terenu powiatu suskiego: Orkiestra Dęta OSP Bystra Podhalańska, Orkiestra Dęta OSP Łętownia, Orkiestra Dęta OSP Naprawa, Orkiestra Dęta OSP Osielec, Orkiestra Dęta OSP Gminy Stryszawa, Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej oraz 1. Stowarzyszenie Muzyczne Śleszowice.

W pierwszej części niedzielnego przeglądu orkiestry oceniane były za prezentację podczas przemarszu. Ich poczynaniom bacznie przyglądała się komisja, której przewodniczył ppłk dr hab. Stanisław Strączek – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, założyciel i dyrektor Szkoły Muzycznej w Łącku, a obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych przy MCK SOKÓŁ. S. Strączek przez 24 lata był związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, w której od 2001 do 2018 roku pełnił stanowisko Naczelnika Wydziału i I-go kapelmistrza. W składzie komisji byli także: Ewa Banaś – specjalista ds. animacji i muzyki w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz kpt. rezerwy Stefan Żuk – były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu, wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych, autor wydanego w 2015 Poradnika dla Tamburmajorów i Kapelmistrzów.

Druga część przeglądu “Echo” rozpoczęła się wspólnym wykonaniem przez orkiestry zebrane na płycie naprawskiego boiska sportowego “Intrady regionalnej”. Następnie, w wylosowanej wcześniej kolejności, orkiestry koncertowały na scenie, a każda z nich wykonała po trzy przygotowane przez siebie utwory.
Po obejrzeniu przemarszów i występów orkiestr, komisja, pracująca w wymienionym już składzie, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

• I miejsce, Puchar Starosty Suskiego i nagrodę pieniężną otrzymała Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej;
  • II miejsce, Puchar Wójta Gminy Jordanów oraz nagrodę pieniężną zdobyło 1. Stowarzyszenie Muzyczne Śleszowice;
  • III miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Jordanów oraz nagrodę pieniężną wywalczyła Orkiestra Dęta OSP Bystra Podhalańska;
  • Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie za prezentację i grę w marszu otrzymała Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej;
  • Najlepszą orkiestrą gminną podczas tegorocznego przeglądu uznano Orkiestrę Dętą OSP Naprawa.

Wyróżnionym orkiestrom puchary i nagrody wręczali: Wójt Gminy Jordanów Artur Kudzia, Przewodniczący Rady Gminy Jordanów Daniel Mirek, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociołek (w imieniu Starosty Suskiego Józefa Bałosa), poseł na sejm RP Filip Kaczyński oraz dyrektor GOKSiP Jordanów Gabriela Korbel.

W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników przed publicznością wystąpił Zespół Mażoretek z Naprawy (otrzymały one także nagrodę specjalną przyznaną przez komisję konkursową), a zwieńczeniem całej imprezy była zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki DJ CAMELOT.

Przegląd stanowił kwalifikacje do 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ”ECHO TROMBITY”, który odbędzie się w Nowym Sączu w dniach 23 i 25 czerwca br., a informacja o tym, które orkiestry zakwalifikowały się do udziału w nim, zostanie podana 5 czerwca na stronie internetowej MCK „Sokół”.

Organizatorem “Echa” był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, a współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

fot. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej