Urząd Miejski w Makowie Podhalańskim

tel. 33 874 97 00, fax: 33 874 97 51
e-mail: urzad@makow-podhalanski.pl
www.makow-podhalanski.pl

Miasto i gmina. W skład gminy Maków Podhalański, oprócz samego miasta będącego centrum administracyjnym gminy, wchodzi 6 wsi: Białka, Grzechynia, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec i Żarnówka. Gmina położona jest w Beskidzie Makowskim, a jej południowa część obejmuje również fragment Beskidu Żywieckiego. Poszczególne miejscowości układają się wzdłuż rzeki Skawy oraz jej dopływów. Przez obszar gminy przebiega linia kolejowa Kraków – Zakopane oraz droga krajowa Wadowice – Nowy Sącz. Początki Makowa sięgają 2. poł. XIV w. W Makowie istniała od schyłku XIX wieku szkoła hafciarska, a tzw. haft makowski znany był i jest szeroko nie tylko w kraju. Zdrowy, leczniczy mikroklimat, na którego właściwości zwrócono uwagę już na początku ubiegłego wieku, a także piękno krajobrazu – łagodne, górskie zbocza, ukwiecone łąki i czyste potoki – sprawiają, że Maków i okoliczne wioski odwiedza corocznie wielu turystów. Przez teren gminy prowadzi pięć znakowanych pieszych szlaków turystycznych PTTK.