19 lutego 2024 r. na terenie powiatu suskiego rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 18 marca.
Oficjalnego rozpoczęcia dokonali starosta suski Józef Bałos, wicestarosta Zbigniew Hutniczak oraz szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu ppłk Robert Nowakowski. Punktualnie o godzinie 7.30 przed Powiatową Komisją Lekarską stawiły się pierwsze osoby podlegające temu obowiązkowi. Były to kobiety, 32 absolwentki kierunków medycznych, psychologicznych i weterynaryjnych.

Tegoroczna kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2005 roku tzw. „rocznik podstawowy”. Oprócz nich stawić się muszą mężczyźni urodzeni w latach 2000 – 2004 tzw. „roczniki starsze”, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w latach 2002 – 2003, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności.

Wezwania do stawienia się przed komisją przesyłane są imiennie. W każdym mieście i gminie z terenu powiatu suskiego znajdują się również obwieszczenia o obowiązku poddania się kwalifikacji. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją.

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.

Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej jest budynek Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Suchej Beskidzkiej, ul. płk. T. Semika 1

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej przedstawia:

1. wójtowi lub burmistrzowi: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
  1. powiatowej komisji lekarskiej: dokumentację medyczną albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność,
  2. szefowi wojskowego centrum rekrutacji: dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe i potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.