Niedziela 18 czerwca 2023 r. na stadionie Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji „Babia Góra” w Suchej Beskidzkiej upłynęła pod znakiem zmagań młodych strażaków, którzy rywalizowali podczas VIII Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych województwa małopolskiego.
Ceremonia otwarcia zawodów rozpoczęła sie od złożenia meldunku o gotowości drużyn wiceprezesowi Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edwardowi Siarce przez najmłodszego druha z MDP OSP Osielec Górny.
Na starcie stanęło 39 drużyn (w tym 20 męskich i 19 żeńskich), które walczyły o jak najlepsze miejsca w dwóch konkurencjach: zadaniu bojowym, podczas którego trzeba było pokonać tor przeszkód, rozwinąć węże, napełnić hydronetkami nalewaki, wykonać odpowiednie węzły i rozpoznać elementy strażackiego sprzętu oraz sztafetowym biegu z przeszkodami na 400 m. Zmaganiom zawodników sprzyjała pogoda a zacięta rywalizacja miała sportowy charakter.
W zawodach wzięły udział cztery młodzieżowe drużyny pożarnicze z terenu powiatu suskiego. Wielki sukces odnieśli chłopcy z MDP Jordanów, zajmując pierwsze miejsce w swojej kategorii i uzyskując dzięki temu prawo reprezentowania Małopolski w zawodach ogólnopolskich, które odbędą się w sierpniu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zawodnikom pogratulował osobiście przybyły na dekorację burmistrz Andrzej Malczewski. Drugie miejsce wśród chłopców przypadło w udziale MDP Szyk, a trzecie – MDP Spytkowice. Drugi zespół reprezentujący powiat suski – MDP Osielec Górny – zajął miejsce piętnaste.
W kategorii dziewcząt najlepsze okazały się reprezentantki MDP Przytkowice, które wyprzedziły MDP Spytkowice i MDP Szyk. Tuż za nimi, na miejscu czwartym, zawody ukończyła drużyna MDP Jordanów, a czternaste miejsce zajęła MDP Marcówka.
Uczestnicy zawodów odebrali nagrody, puchary i medale z rąk: st. bryg. Pawła Żaby z-cy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, radnej wojewódzkiej Danuty Kawy reprezentującej marszałka województwa, starosty suskiego Józefa Bałosa, przewodniczącego rady powiatu Jana Banasia i Łukasza Łacha – dyrektora Zarządu Wykonawczego Oddziału ZOSP RP Województwa Małopolskiego. Puchary wręczone zostały także dwojgu najmłodszym oraz dwojgu najstarszym uczestnikom niedzielnych zawodów.
Podsumowania zawodów dokonał główny sędzia Andrzej Gwiazdonik, który razem z zespołem sędziowskim liczącym ok. 60 osób czuwał nad prawidłowym i bezpiecznym ich przebiegiem.
Na zakończenie zawodów, w imieniu głównych organizatorów: Oddziału ZOSP RP Województwa Małopolskiego i Komendy Wojewódzkiej PSP wiceprezes OW ZOSP Paweł Motyka słowa podziękowania za pomoc w organizacji imprezy skierował do starosty Józefa Bałosa i burmistrza Stanisława Lichosyta, a za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów podziękował Komendzie Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej oraz OSP z gmin Budzów i Zembrzyce, OSP Kurów i OSP Lachowice, a także OSP z Suchej Beskidzkiej. Zawody otrzymały też wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego.

fot. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

.