11 listopada w gminach powiatu suskiego odbyły się obchody Święta Niepodległości, w których – pomimo nie najlepszej pogody – wzięło udział wielu mieszkańców naszego regionu. Obecne były na nich także oficjalne delegacje władz samorządowych, szkół, instytucji i lokalnych stowarzyszeń, a powiat suski reprezentowali: starosta Józef Bałos (w Makowie Podhalańskim i Juszczynie), przewodniczący rady Jan Banaś (w Suchej Beskidzkiej i gminie Stryszawa), wicestarosta Zbigniew Hutniczak (w Zawoi), a także członkowie zarządu powiatu oraz radni powiatowi. Obok uroczystości w miejscach pamięci narodowej, podczas których dokonywano tradycyjnego składania wieńców i wiązanek kwiatów, na terenie poszczególnych gmin odbywały się inne wydarzenia patriotyczne. W poszczególnych parafiach odprawiano nabożeństwa w intencji Ojczyzny, a oficjalnym obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia towarzyszące – w tym koncerty i imprezy sportowe. M. in. w Makowie Podhalańskim, przed kompleksem budynków Zakładu Opieki Długoterminowej, odsłonięty został pomnik Józefa Piłsudskiego, odbudowany w przedwojennym kształcie, a w Suchej Beskidzkiej miał miejsce finałowy koncert XV Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska – Moja Ojczyzna”, o którym piszemy w osobnym artykule.

fot. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Urząd Miasta Sucha Beskidzka, Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Podhalańskim