Po ubiegłotygodniowych sukcesach odniesionych przez zespoły kolędnicze z naszego powiatu w ramach 55. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych “Żywieckie Gody” można było się spodziewać wysokiego poziomu prezentacji konkursowych także podczas Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych “Babiogórskie Podłazy”. I rzeczywiście – ci wszyscy, którzy przybyli w sobotę 20 stycznia 2024 r. do sali Babiogórskiego Centrum Kultury im. dr U. Janickiej-Krzywdy w Zawoi oczywiście się nie zawiedli, a występy dwunastu grup, które zaprezentowały się na scenie, spotkały się z dużym uznaniem widzów.

Konkursowe prezentacje oceniała komisja w składzie: dr Bożena Lewandowska (etnomuzykolog), dr Dorota Majerczyk (etnolog), dr Artur Czesak (językoznawca dialektolog), która przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

kategoria grup dziecięcych
I miejsca nie przyznano
II miejsce ex aequo – Pastuszki z Zawoi z zespołu JUZYNA, Zespół Regionalny GRONIE z Łętowni, Kolędnicy z banią z Zespołu Regionalnego ZBÓJNIK ze Skawicy
III miejsce – Kolędnicy z Zespołu Regionalnego BUDZOWSKIE KLISZCZAKI
wyróżnienie – Grupa Kolędnicza przy Orkiestrze OSP Sidzina

kategoria grup dorosłych
I miejsce ex aequo – Zespół Regionalny ZBYRCOK z Juszczyna, Grupa Kolędnicza JUZYNA z Zawoi, Zespół Regionalny CIEŚLICA z Zawoi
II miejsce ex aequo – Babiogórzanie POLANA MAKOWSKA, KOLODNICY ZE SUCHE Z GWIOZDOM z Suchej Beskidzkiej
III miejsce – KOLYNDNICY SPOD JAŁOWCA ze Stryszawy
wyróżnienie – PASTUSZKI Z JORDANOWA

Komisja wytypowała także reprezentantów powiatu suskiego do udziału w 52. Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu “Pastuszkowe kolędowanie”. Na 52. Karnawał Góralski pojadą: Zespół Regionalny ZBYRCOK z Juszczyna, Grupa Kolędnicza JUZYNA z Zawoi i Zespół Regionalny CIEŚLICA z Zawoi, a w “Pastuszkowym kolędowaniu” udział wezmą: Pastuszki z Zawoi z zespołu JUZYNA, Zespół Regionalny GRONIE z Łętowni oraz Kolędnicy z banią z Zespołu Regionalnego ZBÓJNIK ze Skawicy.

***