We wtorek 15 lutego 2022 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej odbyło się podsumowanie dwóch konkursów powiatowych, organizowanych corocznie przez Bibliotekę Suską im. dr. M. Żmigrodzkiego przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej: Powiatowego Konkursu Literackiego „Podbabiogórskie Opowieści” oraz konkursu fotograficznego „Zdjęcie Roku Powiatu Suskiego 2021”. Wśród obecnych na sali byli m.in. przedstawiciele władz powiatowych i miejskich: starosta Józef Bałos, wicestarosta Zbigniew Hutniczak oraz burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. Dyrektor biblioteki Wojciech Gach jako pierwszych zaprezentował laureatów konkursu literackiego, którego hasłem przewodnim była w tym roku „historia alternatywna”.

Na konkurs wpłynęło 116 prac, ocenianych w czterech kategoriach wiekowych przez komisję w składzie: Rafał Boczek, Ewa Mielczarek, Małgorzata Migas. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez starostwo, a wręczone przez wicestarostę Z. Hutniczaka.

Oto wyniki konkursu:

kategoria Szkoły podstawowe (kl. I-VI)
I miejsceAgnieszka Sołtys Robot (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej)
II miejsce ex aequoMilena Bajcer Pradziadek (Szkoła Podstawowa w Grzechyni) oraz Bartłomiej Sarna Trzy życzenia diabła (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej)
III miejsce ex aequoAleksandra Siewierska Co by było, gdyby nie było Mezopotamii (Szkoła Podstawowa w Jordanowie) oraz Iga Sperling Historia Szyszki – dzielnej sanitariuszki (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim)
wyróżnieniaHanna Gądek Tajemnicze miasto (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Antoni Lazar Wymiana z zaprzyjaźnioną szkołą XC54 z północnej strony Księżyca (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Jan Mikołajczyk Jak Sucha stała się najbogatszym miastem w Polsce (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Bartosz Nieciąg Co by było, gdyby… (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Rafał Pilarczyk Globalne ocieplenie (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Kacper Wątroba Skąd się wzięło Podksięże? (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Wiktor Wyrwa A co by było, gdyby góry to nie góry…? (Szkoła Podstawowa w Lachowicach)

kategoria Szkoły podstawowe (kl. VII-VIII)
I miejsce ex aequoKacper Jurek Lekcja historii (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim) oraz Maciej Jurek Jak daleko stąd do wieczności? (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim)
II miejsce ex aequoAnna Liszka Miała dać sławę, a spowodowała upadek (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Palczy) oraz Martyna Sarlej Nastoletni bohater (Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchej Beskidzkiej)
III miejsce ex aequoAleksandra Pietrusa Biała róża (Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchej Beskidzkiej) oraz Anna Wilczyńska Bergrisar, Mjollnir, wikiński baca, Thor w sukience i co z tego wynikło… (Szkoła Podstawowa nr 2 w Zawoi Wilcznej)
wyróżnieniaFilip Jurkiewicz Staszkowa historia (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim), Kacper Kubas Co by było, gdyby… (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Oliwia Kubas Suski projekt wypoczynkowy (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Mateusz Sarna Jak Mokra Suchą się stała (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej), Amelia Szczelina Co by było, gdyby moje psy zmieniły się w ludzi (Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchej Beskidzkiej)

kategoria Szkoły średnie
I miejsceKarolina Firek Co by było, gdyby było inaczej (I Liceum Ogólnokształcące w Myślenicach)
II miejsce Zachariasz Zborowski Patrzący (Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej)
III miejsceNatan Młynarczyk Zapomniana Karczma (Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej)
wyróżnieniePaweł Capek Antrocjusz zwany orawskim (Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej)

kategoria Dorośli
I miejsce ex aequoAnna Kokot-Nowak Szyk światów przestawnych (Przeźmierowo) oraz Artur Sochacki Pamiętnik znaleziony na Wawelu (Dobra)
II miejsceTomasz Skupień Filmowy pejzaż Podbabiogórza (Jordanów)
III miejsceKamil Chromy Jakby babka miała wąsy to byłaby dziadkiem (Baczyn)
wyróżnienieCzesława Barankiewicz Ballada o stuletniej jabłoni (Lachowice)