Po dwuletniej przerwie spowodowanej ogólnie znanymi ograniczeniami związanymi z epidemią odbył się powiatowy konkurs recytatorski dla uczniów klas VI-VIII. Tegoroczny konkurs miał nową formułę, bo nie kończył się na etapie powiatowym, a będzie miał finał wojewódzki. Nadana została mu nazwa: Małopolski Konkurs Recytatorski „Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym”. Głównym organizatorem jest Województwo Małopolskie. Konkurs koordynuje Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a patronat honorowy objął Małopolski Kurator Oświaty. Warto podkreślić, że nadanie konkursowi recytatorskiemu dla klas VI-VIII rangi wojewódzkiej jest zasługą radnej Danuty Kawy.

W związku z ogłoszeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego tematykę tegorocznego konkursu postanowiono poświęcić tej epoce literackiej. Zadaniem uczestników konkursu była prezentacja dwóch utworów powstałych w latach 1822-1863. Z takimi właśnie prezentacjami wystąpili 10 listopada 2022 r. w siedzibie Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury w Budzowie laureaci konkursów gminnych z terenu powiatu suskiego.

Występy recytatorów oceniała komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Skawińska (polonistka, LO nr I w Suchej Beskidzkiej), Małgorzata Migas (polonistka, Biblioteka Suska) i Janusz Kociołek (polonista, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej). Po wysłuchaniu prezentacji 9 uczestników konkursu komisja postanowiła przyznać:

I miejsce – Annie Głuszek (SP nr 2 im. księdza prałata Henryka Znamirowskiego w Stryszawie)

II miejsce – Lenie Ptaś (SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Makowie Podhalańskim)

III miejsce – Martynie Malinie (SP im. Juliusza Słowackiego w Zachełmnej)

Cała trójka laureatów została wytypowana do wojewódzkiego etapu konkursu.

Organizatorami etapu powiatowego Małopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym” byli: Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

fot. BiOAK Budzów, Starostwo Powiatowe