W czwartek 18 kwietnia 2024 r. w Budzowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych dla uczniów klas VI-VIII, organizowany przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Konkurs otworzyła, witając wszystkich uczestników, dyrektor BiOAK w Budzowie Danuta Kawa, a następnie swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowało 25 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z wszystkich dziewięciu gmin powiatu suskiego. Ich prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: Barbara Skubis-Tyszewska (emerytowana nauczycielka w Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim), Małgorzata Skawińska (nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej), Janusz Kociołek (naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej). Komisja, biorąc po uwagę w ocenie takie kryteria, jak: odpowiedni do wieku recytatora dobór repertuaru, sposób interpretacji tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny, przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

I miejsce – Julia Kraus (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej),
II miejsce – Natalia Nowak (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej),
III miejsce – Lena Górska (Szkoła Podstawowa w Kukowie),
wyróżnienia – Martyna Malina (Szkoła Podstawowa w Zachełmnej) oraz Mikołaj Kołacz (Szkoła Podstawowa w Bieńkówce).