15 czerwca 2023 r. w sali sesyjnej suskiego starostwa miało miejsce uroczyste podsumowanie powiatowego etapu XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci, który w tym roku odbywał się pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Głównym organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z hasłem konkursu zadaniem jego uczestników było zobrazowanie trudnego tematu, jakim jest zapobieganie wypadkom, których przyczyną jest niewłaściwe stosowanie i przechowywanie środków chemicznych stosowanych w produkcji rolniczej i wykorzystywanych w gospodarstwach. Na terenie naszego powiatu organizacją konkursu zajmowała się Placówka Terenowa KRUS w Suchej Beskidzkiej.
Prace zgłoszone do konkursu oceniane były w 2 kategoriach wiekowych. Wyboru najlepszych prac zgłoszonych do etapu powiatowego konkursu dokonała komisja pracująca w składzie: Jacek Kamiński – kierownik PT KRUS, Ewa Rybarz – nauczyciel plastyki i Joanna Frydel – st. specjalista PT KRUS. Łącznie takich prac wpłynęło 401 z 23 szkół z powiatu suskiego, z czego 43 prace nie podlegały ocenie przez komisję, z uwagi na nieprawidłowy rozmiar, brak kompletu wymaganych dokumentów lub podpisów, niezgodność z tematem konkursu.
Poniżej podajemy wyniki etapu powiatowego konkursu.

W kategorii dzieci z klas 0-3 laureatami zostali:
I miejsce – Lena Paleczna, Szkoła Podstawowa w Grzechyni, klasa „0”,
II miejsce – Olaf Urban, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łętowni, klasa 3,
III miejsce – Nikodem Gaura, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Baczynie, klasa 3,
Wyróżnienie z nagrodą starosty: Mkołaj Bogdał, Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Bieńkówce, klasa 2.

W kategorii dzieci z klas 4-8:
I miejsce – Franciszek Dybaś, Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Bieńkówce, klasa 4,
II miejsce – Marzena Kubiak, Szkoła Podstawowa w Grzechyni, klasa 5,
III miejsce – Amelia Wierzbicka, Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Budzowie, klasa 6 Wyróżnienie z nagrodą starosty: Martyna Sergiel, Szkoła Podstawowa im. M. Skłodowskiej-Curie w Jachówce, klasa 6.

W odbywającym się równolegle z konkursem plastycznym IV Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” w edycji regionalnej wygrała Kinga Rzepka z klasy 5, ze Szkoły Podstawowej w Hucisku.

Laureaci odbierali nagrody z rąk starosty Józefa Bałosa i kierownika Placówki Terenowej KRUS w Suchej Beskidzkiej Jacka Kamińskiego w obecności członków zarządu powiatu: wicestarosty Zbigniewa Hutniczaka, Joanny Stypuły, Piotra Surzyna i Krzysztofa Chudzika.
Podczas podsumowania konkursu można było obejrzeć wyróżnione prace. Prace, których autorom przyznano miejsca 1-3, wcześniej przekazane zostały przez organizatorów do wojewódzkiego etapu konkursu. W etapie wojewódzkim Nikodem Gaura zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej, co dało mu awans do etapu centralnego w Warszawie, gdzie odniósł duży sukces i zajął I miejsce w swojej kategorii. Z kolei praca Marzeny Kubiak zajęła I miejsce w swojej kategorii w etapie wojewódzkim, a w etapie centralnym została wyróżniona.

fot. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej