W piątek 27 października 2023 r. Liceum Ogólnokształcące nr I w Suchej Beskidzkiej gościło młodych znawców języka polskiego, którzy wzięli udział w jubileuszowej, dwudziestej edycji Powiatowego Dyktanda Ortograficznego, organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie przy współudziale Starostwa Powiatowego i suskiego liceum.

Uczestnicy Dyktanda rywalizowali w dwóch kategoriach: dziecięcej (uczniowie szkół podstawowych do do kl.VI włącznie – 17 uczestników) i młodzieżowej (uczniowie kl. VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich – 19 uczestników), a najeżone pułapkami ortograficznymi teksty przygotowała – jak ma to miejsce co roku – dr Ewa Biłas-Pleszak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Dr E. Biłas-Pleszak przewodziła także pracom komisji oceniającej, którj skład uzupełnili inni poloniści: dr Mariusz Pleszak z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach oraz Marzena Polak i Małgorzata Skawińska z LO nr I w Suchej Beskidzkiej.

Po dokonaniu przez komisję oceny poprawności dyktowanych tekstów zwycięzcą w kategorii dziecięcej okazał się Mateusz Toczek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej. Na drugim miejscu w tej kategorii znalazła się Zofia Stąpor ze Szkoły Podstawowej w Bieńkówce, a na trzecim – Bartłomiej Pytlowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lachowicach. W kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce zajął Maksymilian Kachnic ze Szkoły Podstawowej w Jachówce, który wyprzedził Oliwię Kachnic z LO nr I w Suchej Beskidzkiej (miejsce drugie) oraz Maję Irzyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Naprawie (miejsce trzecie).
Uczestnicy Dyktanda otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe przekazane przez Starostwo Powiatowe, które wręczali: Anna Sala – dyrektor LO nr I w Suchej Beskidzkiej oraz Janusz Kociołek – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy suskiego starostwa.

fot. GOK Stryszawa