W mijających dniach odbyły się dwa finały powiatowych konkursów recytatorskich.
W pierwszym z nich na scenie Makowskiego Centrum Kultury zaprezentowali swoje umiejętności najmłodsi recytatorzy, a mianowicie uczniowie z klas 0-V szkół podstawowych, którzy wcześniej zostali laureatami konkursów na szczeblu gminnym.
Drugim konkurs odbył się w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej, gdzie w powiatowych eliminacjach 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego rywalizowali ze sobą uczniowie szkół ponadpodstawowych.

XXIV Powiatowy Konkurs Recytatorski klas 0-V
19 marca 2024 marca w Makowskim Centrum Kultury odbył się finał XXIV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną Dom Kultury w Makowie Podhalańskim oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Celem konkursu jest edukacja artystyczna w zakresie kultury żywego słowa, promowanie kultury języka oraz czystej i poprawnej mowy polskiej. Każdy uczestnik przygotował do recytacji dwa utwory: fragment prozy oraz utwór poetycki. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych. Najpierw swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali uczniowie z klas 0-II, a po nich wystąpili uczniowie z klas III-V. W finale Konkursu wzięło udział 36 uczestników z terenu powiatu suskiego, po 18 osób w obu kategoriach.

Jury w składzie: Bogdan Słomiński (przewodniczący), Małgorzata Migas, Bogumiła Jamróz, po wysłuchaniu wszystkich uczestników podjęto następujące decyzje:

W kategorii klas 0-II przyznano następujące miejsca:
I miejsce – Jeremiasz Biel-Góralski (Szkoła Podstawowa z Śleszowicach),
II miejsce –  Pola Talaga (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej),
III miejsce – Amelia Królczyk (Szkoła Podstawowa nr 1 w Zawoi)
oraz
wyróżnienia – Natalia Adamczowska (PSP SPSK w Kurowie), Natalia Bałos (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim), Jakub Stanaszek (Szkoła Podstawowa w Kojszówce).

W kategorii klas III-V przyznano następujące miejsca:
I miejsce – Szymon Derela (Szkoła Podstawowa w Toporzysku),
II miejsce – Maja Michalec (Szkoła Podstawowa w Krzeszowie),
III miejsce – Pola Janoszek (Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie)
oraz
wyróżnienia – Kacper Kuśnierz (Szkoła Podstawowa w Śleszowicach), Oliwia Mrożek (Szkoła Podstawowa w Sidzinie), Miłosz Chorąży (ZSP w Palczy), Patrycja Kłoda (miasto Jordanów).

Każdy z recytatorów otrzymał pamiątkowy dyplom a laureaci także upominki rzeczowe. Wszystkim uczestnikom finałowego konkursu serdecznie gratulujemy!

Eliminacje powiatowe 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
20 marca 2024 r. w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski młodzieży szkół średnich i dorosłych, który stanowił jednocześnie eliminacje powiatowe 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Podczas konkursu przedstawiono 9 prezentacji w dwóch kategoriach: “Turniej Recytatorski” i “Turniej Teatrów Jednego Aktora”.
Prezentacje oceniało jury w składzie: Ewa Romaniak – aktorka scen krakowskich i Andrzej Róg – aktor, reżyser, scenarzysta. Jury, po wysłuchaniu wszystkich wykonawców postanowiło przyznać:

w kategorii “Turniej Recytatorski”:
I miejsce – Emilii Urbaniec,
II miejsce – Julii Pajor,
III miejsce – Zuzannie Warchoł;

w kategorii “Turniej Teatrów Jednego Aktora”:
wyróżnienie – Mai Kołodziejczak.

Laureatki w kategorii “Turniej Recytatorski” zostały wytypowane do udziału w eliminacjach na szczeblu rejonowym, które odbędą się w Krakowie.
Nagrody uczestnikom konkursu wręczyli: wicestarosta suski Zbigniew Hutniczak oraz dyrektor CKiF Grzegorz Wysmołek. Po zakończeniu części konkursowej i ogłoszeniu wyników odbyły się konsultacje z jurorami.
Organizatorami konkursu byli: Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej i Starostwo Powiatowe.

Galeria zdjęć z eliminacji powiatowych 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego: