W sobotę 23 marca 2024 r. w Bieńkówce odbyła się już siedemnasta edycja Powiatowego Konkursu Potraw i Palm Wielkanocnych organizowana jak co roku przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Starostwo Powiatowe.

Zastawione wielkanocnymi potrawami stoły oraz tradycyjne palmy oceniała komisja konkursowa w składzie: Renata Pochopień (nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej), Zofia Bąbol (emerytowany nauczyciel w ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej), Andrzej Peć (etnograf, kulturoznawca, dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej), która postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

Konkurs potraw wielkanocnych
I miejsce ex aequo – Stowarzyszenie KG w Białce oraz KGW w Stryszawie Dolnej
II miejsce ex aequo – KGW „Bystrzanki” w Bystrej Podhalańskiej oraz KGW w Bieńkówce
III miejsce ex aequo – KGW w Zachełmnej oraz KGW „Gaździny” z Marcówki
wyróżnienia – KGW w Jachówce oraz KGW w Palczy

Konkurs palm wielkanocnych
I miejsce ex aequo – KGW w Budzowie oraz KGW “Swojska Gromada” w Juszczynie
II miejsce – KGW w Palczy
III miejsce ex aequo – KGW w Baczynie i ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej

Wśród osób, które w przeddzień Niedzieli Palmowej pojawiły się na konkursie w Bieńkówce, znaleźli się m.in.: Andrzej Pająk – Senator RP, Józef Bałos – Starosta Suski, Jan Banaś – Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego, Jan Najdek – Wójt Gminy Budzów, Danuta Kawa – Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego i zarazem dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów, głównego organizatora imprezy oraz radni powiatowi i gminni. Zanim komisja konkursowa oceniła potrawy na stołach, zgromadzeni obejrzeli przedstawienie na kanwie misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Grupy Apostolskiej z Bieńkówki przygotowane pod kierunkiem p. Renaty Szczepaniak. Następnie proboszcz parafii Przenajświętszej Trójcy w Bieńkówce ks. Roland Hopciaś dokonał poświęcenia potraw.
Degustacjom i pracom komisji konkursowej, oceniającej kolejne suto zastawione stoły, towarzyszyła muzyka kapeli góralskiej “Okovita”.

W trakcie konkursu odbył się charytatywny kiermasz, z którego dochód przeznaczono na pomoc dla chorej Natalki Chromy z Bieńkówki. Także część nagrodzonych grup konkursowych przekazała swoje nagrody na ten cel.