W środę 28 lutego 2024 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej odbyło się podsumowanie dwóch konkursów powiatowych, organizowanych corocznie przez Bibliotekę Suską im. dr. M. Żmigrodzkiego przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej: XXIII Powiatowego Konkursu Literackiego „Podbabiogórskie Opowieści” oraz konkursu fotograficznego „Zdjęcie Roku Powiatu Suskiego 2023”. Na podsumowaniu obecni byli m.in. przedstawiciele władz powiatowych i miejskich: starosta Józef Bałos, wicestarosta Zbigniew Hutniczak oraz kierownik Referatu Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sucha Beskidzka Lucyna Steczek.

Dyrektor biblioteki Wojciech Gach jako pierwszych zaprezentował laureatów konkursu literackiego, którego hasłem przewodnim było w tym roku znane powiedzenie „Wielkie odkrycia i wynalazki”.
Na konkurs wpłynęły 124 prace, oceniane w czterech kategoriach wiekowych przez komisję w składzie: Ewa Mielczarek, Dominika Fiejtek, Marcin Leśniakiewicz. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, ufundowane przez starostwo i Bibliotekę Suską, które wręczył laureatom wicestarosa Zbigniew Hutniczak.

Oto wyniki konkursu:

kategoria Szkoły podstawowe (kl. IV-VI)
I miejsce ex aequo – Adam Juruś Tyran (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Jordanowie) oraz Kamil Danko Luneta czasu (Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Białce)
II miejsce – Mikołaj Pietrusa i Mateusz Korczak Jak zostaliśmy milionerami (Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej)
III miejsce ex aequo – Szymon Wysmołek Jak to się zaczęło? (Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej), Antoni Lazar Zaczęło się od dwóch kijów (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej oraz Justyna Warta Wynalazki Oli (Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej)
wyróżnienia – Pamela Antos Kicek i jego ekspres do kawy (komiks) (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej), Kevin Buława Podpory dla dziadka (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej)

kategoria Szkoły podstawowe (kl. VII-VIII)
I miejsce ex aequo – Laura Ficek Między duchem a materią (Szkoła Podstawowa nr 1 w Zawoi Centrum) oraz Iga Sperling Kiedy jest teraz? (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim)
II miejsce ex aequo – Jan Stradomski Ale kosmos! (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej) oraz Patrycja Chromy Żelazko (Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce)
III miejsce ex aequo – Bartłomiej Sarna Riki Tiki, Riki Tiki… – czyli historia o tym, co wydarzyło się pod Babią Górą (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej) oraz Wiktoria Janoszek Maszyna Szczęścia (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej)
wyróżnienia – Vanessa Pasternak Wielkie odkrycia Mateusza (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawla II w Suchej Beskidzkiej), Blanka Ćwiękała Józkowa deska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej), Aleksandra Siewierska Inna historia bomby atomowej (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Jordanowie), Zofia Gawlas Wynalazek Pedro (Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej), Antonina Wrotniak Biznesmen (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej

kategoria Szkoły średnie
I miejsce – Kinga Kąkol Kamerka (Liceum Ogólnokształcące nr I im. Marie Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej)
III miejsce – Filip Jurkiewicz Nowy Początek (Liceum Ogólnokształcące nr I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej)

kategoria Dorośli
I miejsce ex aequo – Natalia Zborowska Siedem odkryć Mikołaja (Zembrzyce) oraz Tomasz Skupień Plus (Jordanów)
III miejsce – Gabriela Oczkowska Życie kołem się toczy… i wodą (Bystra Podhalańska)

W siódmej edycji Konkursu Fotograficznego “Zdjęcie Roku Powiatu Suskiego” wzięło udział 66 osób, które zgłosiły łącznie 240 fotografii wykonanych na terenie powiatu suskiego i ocenianych w dwóch kategoriach (Wydarzenia i życie codzienne oraz Przyroda i dziedzictwo kulturowe) przez profesjonalne, międzynarodowe jury w składzie: Paweł Adamek (Polska – Sucha Beskidzka), Julia Fullerton-Batten (Niemcy), Finn O’Hara (Kanada), Lee-Ann Olwagen (RPA), Ami Vitale (USA), Adam Wróbel (Polska – Sucha Beskidzka).

Laureatom konkursu dyplomy i nagrody książkowe oraz pamiątkową statuetkę i nagrodę finansową dla autora Zdjęcia Roku ufundowane przez organizatorów wręczył starosta Józef Bałos.

Wyniki konkursu “Zdjęcie Roku Powiatu Suskiego 2023”:

Zdjęcie RokuPrzemysław Kumorek (Wadowice) Nurogęsi / miejsce wykonania zdjęcia: Zembrzyce/

Przemysław Kumorek "Nurogęsi"

kategoria Wydarzenia i życie codzienne
I miejsce – Artur Kańczura (Łętownia) Pamiętamy 44 /Jordanów/
II miejsce – Sławomir Dobija (Sucha Beskidzka) Smakołyki /Sucha Beskidzka/
III miejsce – Agnieszka Gruszka-Osada (Sucha Beskidzka) Braterstwo /Stryszawa/
IV miejsce – Magdalena Górska (Kuków) Lipcowe popołudnie /Tarnawa Górna/
V miejsce ex aequo – Paweł Franczak (Skawica) Wschód słońca na koszarze /Skawica/ oraz Piotr Trębacz (Jordanów) Co wy tu robicie /Osielec/

kategoria Przyroda i dziedzictwo kulturowe
I miejsce ex aequo – Przemysław Kumorek (Wadowice) Nurogęsi /Zembrzyce/ oraz Ślepowron /Zembrzyce/ (dwa zdjęcia tego samego autora)
II miejsce – Agnieszka Gruszka-Osada (Sucha Beskidzka) Winter is coming /Zawoja/