Już po raz siódmy, w dniach 6 – 7 marca br., na terenie budynków Starostwa Powiatowego oraz ZS im. W. Goetla odbył się Powiatowy Festiwal Nauki w Suchej Beskidzkiej. Jest to przedsięwzięcie organizowane od 2018 roku skierowane do uczniów klas ósmych szkół podstawowych z powiatu suskiego i terenów sąsiednich. Jego celem jest zapoznanie uczestników z przygotowaną corocznie ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat suski.

W tym roku w Festiwalu Nauki wzięło udział około 700 uczniów, przyszłych absolwentów klas ósmych.

Młodzież przybyła na to wydarzenie mogła nie tylko poznać bogatą ofertę kształcenia powiatowych szkół średnich, ale również skorzystać z wielu specjalnie przygotowanych dla niej festiwalowych atrakcji. Uczniowie w czasie Festiwalu zwiedzali stoiska wystawiennicze z ofertą edukacyjną placówek: Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie, Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej,  Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej oraz Zespołu Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie,  zaprezentowane w hali sportowej  ZS im. W. Goetla. Następnie, w sali mediateka tego obiektu obejrzeli prezentacje multimedialne poszczególnych szkół z ofertą kształcenia na rok szkolny 2024/2025. Goszcząca na festiwalu młodzież miała również okazję przebywać w budynku Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, gdzie w sali obrad Starostwa uczestniczyła w pokazie popularnonaukowym: „Turbopróżnia” prezentowanym przez firmę Beskidzkie Centrum Nauki Naukotechnika z miejscowości Świnna k/ Żywca. Ten niecodzienny, specjalnie  przygotowany przez organizatora pokaz był prawdziwą, atrakcyjną niespodzianką dla wszystkich biorących w nim udział. W czasie tego wydarzenia uczniowie szkół podstawowych nie tylko podziwiali efekty przeprowadzanych przez naukowca ciekawych  doświadczeń fizycznych, ale również sami jako ochotnicy pod ich okiem mogli w nich wziąć udział. Oglądając pokaz i aktywnie w nim uczestnicząc, uczniowie zgłębiali tajniki nauki jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.

Podczas Festiwalu Nauki młodzież stojąca dziś przed niełatwym życiowym wyborem swojej dalszej ścieżki edukacyjnej mogła spotkać się i porozmawiać z doradcami zawodowymi oraz pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Makowie Podhalańskim. Ofertę informacyjną dla uczniów klas ósmych przygotował też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska,  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, Ochotniczy Hufiec Pracy oraz Powiatowa Stacja Epidemiologiczna. Wszystkie te  wspierające w podjęciu przez młodych ludzi trudnych decyzji instytucje miały tu również swoje stoiska, dysponowały materiałami informacyjnymi.

VII Powiatowy Festiwal Nauki przeszedł już do historii jako bardzo udana impreza edukacyjno-informacyjna o charakterze regionalnym. W czasie jego trwania, wśród uczestników, organizatorów i zaproszonych gości  panowała miła i przyjazna atmosfera, sprzyjająca zdobywaniu przez młodzież wiedzy o bogatej ofercie różnorodnych kierunków kształcenia na kolejny rok szkolny proponowanych przez wszystkie szkoły prowadzone przez powiat suski. Tutaj każdy mógł znaleźć coś dla siebie, dokładnie się rozejrzeć, zapytać, zasięgnąć opinii doradców i profesjonalistów, porozmawiać z uczniami i nauczycielami z interesujących go szkół. Wierzymy, że to wydarzenie pomoże wielu uczniom klas ósmych w wyborze ich drogi życiowej związanej z dalszą edukacją.