Dwudziesta druga edycja Powiatowego Hubertusa odbyła się w sobotę 14 października 2023 r. w Makowie Podhalańskim. Od kilku lat areną zmagań są stoki Makowskiej Góry na osiedlu Jurki.
Po tradycyjnym błogosławieństwie koni i jeźdźców, którego udzielił ks. Krzysztof Ryszawy, wikariusz parafii rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Makowie, odbyła się właściwa część imprezy: zawody jeździeckie w kategorii „Cross” o Puchar Burmistrza Makowa Podhalańskiego oraz tradycyjna „Gonitwa za lisem”.
W pierwszej z tych konkurencji zwyciężyła Klaudia Nidecka na koniu Juwentus (czas przejazdu: 1 min. 25 sek.). Drugie miejsce przypadło Bartłomiejowi Karpielowi na koniu Maja (czas przejazdu: 1 min. 29 sek.), a trzecie zdobyła Nikola Walczak na koniu Karmen (czas przejazdu: 1 min. 33 sek.).
Najszybciej „lisa” w tym roku złapał Andrzej Stopka i to za nim, zgodnie z tradycją powiatowego Hubertusa, będą w przyszłym roku galopowali śmiałkowie biorący udział w gonitwie.
Na zakończenie zawodów nagrody dla zwycięzców wręczyli: burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala, ks. Krzysztof Ryszawy oraz naczelnik wydziału promocji suskiego starostwa Janusz Kociołek. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej od pierwszej edycji Hubertusa wspiera organizację tych zawodów.
Oprócz trójki najlepszych jeźdźców w crossie oraz zwycięzcy „ Gonitwy za lisem”, nagrody powędrowały również do najstarszego (Józef Pająk na koniu Ramzes) i najmłodszego (Anna Głuc na koniu Hermina) uczestnika zawodów.
Dekoracja wcale nie oznaczała końca imprezy. Uczestnicy zawodów przenieśli się następnie w okolice stadniny Państwa Agnieszki i Andrzeja Stopków, gdzie czekał na nich poczęstunek, w tym m.in. przepyszne potrawy z dziczyzny na czele z bigosem myśliwskim przygotowane przez Koło Łowieckie „GROŃ”.