Jeszcze w tym roku przed budynkiem Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej stanie rzeźba upamiętniająca patrona szkoły. Będzie to możliwe dzięki realizacji projektu dofinansowanego w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. “Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”. Wniosek do programu został złożony przez suskie starostwo końcem grudnia ubiegłego roku, a w lutym ogłoszone zostały wyniki naboru. Spośród złożonych z całej Polski 106 wniosków, po trzyetapowej selekcji, dofinansowanie przyznano tylko 27.
Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie Walerego Goetla, słynnego naukowca, twórcy sozologii – nowej gałęzi nauki, która łączy w sobie problematykę ochrony przyrody z racjonalnym użytkowaniem jej zasobów, profesora geologii i paleontologii, rektora Akademii Górniczo – Hutniczej (1939, 1945-51), naukowca, który był miłośnikiem gór i przyczynił się do powstania parków narodowych w Tatrach, Pieninach i na Babiej Górze.
Rzeźba nie tylko upamiętni patrona szkoły i wybitnego Polaka urodzonego w Suchej Beskidzkiej, ale podniesie też wartość estetyczną otoczenia.
Projekt rzeźby, której wizualizacja była częścią złożonego przez starostwo wniosku, wykonał doświadczony w tego typu realizacjach artysta Wiesław Kwak. Będzie on teraz przygotowywał właściwy model rzeźby i jej formy silikonowo – gipsowe, a następnie nadzorował wykonanie końcowego odlewu w brązie.
Operatorem programu, z którego pokrytych zostanie 90% wszystkich kosztów związanych z realizacją projektu jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a patronat sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego