2 grudnia 2022 r. w siedzibie Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego w Suchej Beskidzkiej odbyła się XIX edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Regionalnej „W cieniu jodeł i świerków”.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych (klasy VII i VIII) oraz średnich z terenu powiatu suskiego (łącznie siedemnaście osób).
Prezentacje oceniane były przez komisję w składzie: Regina Wicher – etnograf, animator kultury regionalnej, prezes Stowarzyszenia Śleboda, Anna Kulka – dyrektor Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, animator kultury regionalnej, Małgorzata Migas – polonistka, pracownik Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego.

Wyniki konkursu:

Kategoria SZKOŁY PODSTAWOWE (kl. VII i VIII):
I miejsce: Filip Gałecki – Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce
II miejsce ex aequo: Anita Możdżeń – Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Wysokiej oraz Łucja Syjota – Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Zachełmnej
III miejsce: Maria Sala – Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce
wyróżnienia: Zofia Marek – Szkoła Podstawowa nr 8 w Zawoi Mosorne oraz Wiktor Giza – Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Kojszówce

Kategoria SZKOŁY ŚREDNIE:
I miejsce: Dominik Bogdan – Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej
II miejsce: Krzysztof Kubuszek – Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej
III miejsce: Oliwia Pyrtek – Zespół Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie
wyróżnienia: Dominika Kostka – Zespół Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie oraz Maciej Sala – Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Powiat Suski, które wręczyli: Wojciech Gach, dyrektor Biblioteki Suskiej oraz Janusz Kociołek, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej.
Ponadto przyznano nagrody specjalne za podtrzymywanie tradycji i występ w stroju regionalnym.
Organizatorami konkursu były – jak co roku – Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

fot. Biblioteka Suska im. M. Żmigrodzkiego